Finval 510 Rangy Tiller
Descriere
Barca Finval 510 Rangy Tiller nu este doar o barcă de pescuit cu direcție de tip tiller. Aceasta oferă tot ce și-ar putea dori cei mai exigenți pescari. Spațiul maxim liber de la pupa la trapa permite pescuitul confortabil chiar și într-o companie mare. Reducerea adâncimii la trapa de 510 Rangy permite utilizarea motoarelor de putere mică. În același timp, barca are o bună stabilitate pe apă datorită raportului optim între lățime și lungime. Ambarcațiune Finval 510 Rangy te va face să te simți încrezător și în siguranță chiar și pe râuri mari și lacuri.
Dotari standard
- All-welded hull made of marine-grade aluminium AlMg4,5Mn (5083), 3 mm thickness
- Raptor® wear-resistant and anti-slip coating
on the gunwale - Outer sides are covered with a hydrophobic wrap (color to choose)
- Bow and aft decks, side shelf covers, and cockpit covered with marine-grade vinyl
- Inner boards, sidewalls of shelves covered
with marine-grade carpet - Storage for two rods up to 2.55 m long
along the starboard - Storage for two rods up to 3 m long
along the port
- Rubber holder for rods at portside and starboard shelves
- 63-liter livewell with auto-filling
- Two handles for passengers
- Two bases for a seat pedestal in the cockpit
and aft deck - Preparation for installation of chart plotter, electric motor, and electric winch
- Dry storages with a drainage system
- Four plastic mooring cleats
- Automatic bilge pump
- 12V power outlet
- Double USB 5V2A power socket
Extraoptiuni barca
EXTRA
- Substitution of four standard plastic mooring cleats with four stainless steel mooring cleats
- 44 l inboard aluminium fuel tank
- Transom swim platform with folding step
- Board organizer for fishing tools and rods
- Aft deck organizer for fishing tools
- Substitution of standard hatch latches for stainless steel hatch latches
(4 with locks, 2 without locks) - Installing of two stainless steel latches with lock on two rod storages
- Plastic folding cup holder
- Stainless steel folding cup holder
- Extra bow storage for installing electric batteries
- Stainless steel rod holder for two rods
- Stainless steel rod holder for three rods
- Stainless steel holder for three rods, bait and fishing tools
- Double cup holder with storage space for fishing knife and pliers
- Multifunctional organizer with cup holder, two rod holders and storage space for a fishing knife and pliers
- Basket for big lures
- Spraying of the Line-X protective coating
on the gunwale, recess and transom - Fuel filter
SEATS
- Driver’s seat Standard with rotating base
- Passenger’s seat Standard with pedestal 13″
- Driver’s seat Premium with rotating base
- Passenger’s seat Premium with pedestal 13″
- Extra base for seat pedestal for the third and fourth passengers
- Stand-Up Fishing Seats with 24″ seat pedestal
- Stand-Up Fishing Seats with air pedestal
Options
| Lungime | 5.10 m |
| Lățime | 1.9 m |
| Unghiul oglinzii | 6° |
| Pescaj | 150 mm |
| Cizma motor | 508 mm (L) |
| Material coca | AlMg 4,5 Mn (5083) |
| Grosime coca | 3 mm |
| Greutatea bărcii | 370 kg |
| Încărcătura maximă | 750 kg |
| Motor recomandat | 40-70 |
| Capacitate rezervor | 43 l (optional) |
| Livewell | 63 l |
| Capacitate persoane | 4 |
| Compartiment lansete | 4 / up to 3 m |